Соларни панели и инвертори
Изграждането на енергийна независимост и оптимално работеща система за захранване в кемперите и караваните е специфичен и деликатен въпрос, който се дефинира от множество фактори. Един от тях определено е наличието на добре изградена и функционираща соларна система, и в частност панели, а другият - инвертор, който да преобразува слънчевата енергия в електричество.
Какво трябва да знаем за соларните панели?
Основните типове соларни панели (модули), намиращи приложение в сферата на кемперите и караваните, са два:
Монокристални панели - изградени от силиций с висока чистота на материала, които са най-ефективната, но и най-скъпа опция;
Поликристални панели - изработват се от силиций, в който обаче има повече примеси. Предпочитани са на пазара заради по-ниската си цена и относително лесната си поддръжка.
Панелите се различават по размери, брой соларни клетки и дизайн, както и по мощността, която генерират. Процентът им на ефективност варира в обхвата 15-19%.
Стандартно панелите се монтират чрез рамки и поставки, наричани профили или спойлери, които могат да са ъглови или странични. Допълнително закрепване може да се осъществи чрез стойки, лепило или винтове.
Какво представляват инверторите и каква е тяхната роля за кемперите и караваните?
Както споменахме, с помощта на електрическите устройства, наречени инвертори, енергията се преобразува в подходящ вид на променлив ток от порядъка на 220-230V AC. Той е необходим, за да захрани относително мощни консуматори като печки, фурни, климатици, хладилници.
Принципно инверторите могат да се намерят във вариант на пълна (чиста) и модифицирана синусоида. Първият инвертор е по-подходящ, когато оборудването е чувствително, но е малко по-труднодостъпен като цена. Вторият инвертор дава повече бюджетна гъвкавост и възможност за избор от повече алтернативи, но крие рискове от повреда за по-сенситивни уреди.
Синусоидата се формира при преобразуване на правия ток DC на изхода на системата в променлив AC, чиято посока периодично се променя и графично може да бъде представено именно под такава форма. Променливата мощност, генерирана от инвертор с чиста синусоида, съвпада почти идеално с действителната такава, докато при модифицираните устройства формата ѝ се разминава в някаква степен. Колкото по-голяма е разликата, толкова по-базисен и нефункционален е инверторът.
Характеристики, които един добър инвертор притежава независимо от вида си, са:
Защита от свръхток, пренапрежение, претоварване, късо съединение;
Защита от обратна полярност;
Устойчивост на широк температурен диапазон;
Индикиране при достигане на прекалено ниски нива на напрежение.
За изграждане на оптимална и ефективна соларна система, както и за подбор на правилния за вашите кемпери и каравани инвертор можете да се свържете с техническия ни екип на телефон 0887 25 87 12.